Green TL Vintage ingår i vår nya Vintage Series. Kännetecknande för serien är fina träslag och riktigt bra mickar.
Vi har valt ask till kroppen, hämtad från Canada. Det ger maximal "twang", ett distinkt ljud med snabb attack och klingande övertoner. Lönn till halsen är från USA. Halsen har en modern C-form - snabb och skön att spela på.
Du kan välja mellan två olika varianter av bestyckning - antingen med Green Standard Pickups eller Lundgren Pickups Vintage 7,3 i stall och Vertigo/Vintage i halsläget. Våra egna mickar är riktigt bra och Lundgren är nog bland det absolut bästa som finns i världen. Lundgren tillverkar dem för hand på samma sätt som man gjorde när de var som bäst på 50-60-talet.
Här får du ett klassiskt telesound av riktigt hög klass, en härlig twang. Vi vill påstå att det här är en gitarr som kan konkurrera med avsevärt dyrare telegitarrer, i finish, spelkomfort och ljud. Vi har haft ett antal gitarrister i vår fysiska butik som testat och blivit rejält överraskade.
Specification
- Body: Canadian Ash
- Neck: C-shape american hard maple
- Radius: 10"
- Widht/thickness: Nut 42 mm, 1:st fret 20 mm/42,5 mm, 12:th fret 22 mm/ 52 mm)
- Scale: 25,5"
- Frets: 22 medium jumbo
- Fingerboard: Jatoba or Maple fingerboard
- Pickups: Green Hot Pickups or Lundgren pickuper 7.3 i bridge and Vertigo neck
- Hardware: Chrome
- Controlls: 1 volume 1 tone, 3-ways pickupswitch
- Weight: Approx 3.5 kg
- Color: Artic White, Vintage White, Surf Green, Sonic Blue, Fiesta Red
- Strings: 9-42
Läs mer om Green Guitars Gitarrtest Green TL Vintage Vs Fender Telecaster



Green TL Vintage
Om Green TL Vintage - Vintage Series
Här har vi varit ute efter att återskapa den fina tonen som fanns i gitarrer tillverkade på 50- och 60-talet. Fokus har varit på ljudet.Vi har därför tagit oss friheten att använda moderna halsar och stämskruvar. Stallet är dock klassisk vintage vilket har betydelse för tonen, tre sadlar ger högre strängtryck än när det fördelas på 6 st. För att få till en fin ton har vi använt oss av traditionella träslag.
2016
Vi har gjort loggan mindre - se separat bild nedan. Finns numera även med Rose Maple Wood greppbräda. Vi har valt detta träslag istället för utrotningshotad rosewood. Det både ser ut som och låter som rosewood. Väldigt likt.
2019
Nu sitter det ett Wilkingson stall med kompenserade mässingssadlar. Det gör att den stämmer ännu bättre. Årets modell har greppbräda av lönn.
2022
Årets modell har Jatoba som greppbräda. Det liknar Rosewood både i ton och i utseende, dvs en varm skön ton.
ljudprover
Inspelad med en Fender Cyber Twin med hjälp av en handhållen Olympus LS-11 recorder. Inspelningarna är gjorda med förstärkaren inställd i läge Clean. Första inspelningen är med Tesla mickar och den andra är med Lundgren.
Inspelning: Anton Gustavsson
Gitarren kom idag, tack för snabb leverans!
Jag är SUPERNÖJD! Vilken kvalitet, och Greenmickarna låter bra.Jag har en Fender American Original Tele som kostar 23-24000
och denna Green ligger nära i kvalitet. Jag kommer att slipa ner halsen lite och få bort plastlacken på baksidan, även byta mekanik till
lättare Kluson, som jag föredrar. Sedan kan jag gigga med gitarren.Har varit yrkesmusiker sedan -85 och är rätt noga med mina gitarrer.
Tänker på dig eller din kollega som var Claptonfans. Det har jag varit sen 15-årsåldern.Ännu mer efter mötet med honom. Han var supertrevlig.Nu går jag in på er sida och köper en Surfgreen också.
Ha det så bra, vi lär höras!
/ Over and Out, MVH Lelle.
8 december 2022 18:13:55
19 oktober 2020 11:23:35
22 september 2020 14:51:05
Mvh
Niklas
11 september 2020 08:41:34
När kommer tl- vintage Sonic blue åter i lager ?
Mvh
/Mats
7 september 2020 12:27:05
Respekt!
25 juni 2020 10:10:30
Mvh Pontus
Ett par frågor bara.
Jag har ett par frågor igen. Går det att montera/byta till ett modernt stall med sex sadlar utan att mecka alltför mycket Som Gotoh GTC-301 eller annat alternativ. Alltså kan man sätta dit ett annat stall, sadlar+platta om passar utan att man behöver borra nya hål?
Jag undrar om det går att byta till vintage stämskruvar (som sitter på dina Master Series, t.ex den röda 52-telen). Passar det i hålen som går genom huvudet? Man måste så göra hål på baksidan för att skruva fast dem. Men jag undrar om de passar så att man får i dem.
Har inte riktigt koll på om det finns stall som passar med 6 sadlar. Men det borde det finnas. Och vintage stämskruvar passar nog i hålet men inte på baksidan,.Den lilla skruven lämnas öppen vid byte - men det kan man kanske leva med. /Anders
22 november 2019 16:36:05
Den blå med Svart Pickguard med greppbräda av Maple Neck. Skitsnyggt! Den svarta färgen i Pickguarden gifter sig med den svarta Stallmicken.
Synd att man inte kan bifoga en bild.
27 december 2018 11:52:09